ebrahimifar
16 بهمن 1401 - 12:00

روایتی از انقلاب در کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد/ از توسعه زراعت تا خودکفایی در تولید دام

استان کهگیلویه و بویراحمد زمانی از کمترین امکانات و تجهیزات برخوردار بود اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه کشاورزی دستاوردهای بسیاری کسب کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، استان کهگیلویه و بویراحمد زمانی از کمترین امکانات و تجهیزات برخوردار بود اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه کشاورزی دستاوردهای بسیاری کسب کرد تا زمینه را برای استقلال و خودکفایی استان در حوزه مواد غذایی فراهم کند.

کشاورزی در استان به صورت سنتی و به صورت روزمرگی و معیشتی برای خانواده ها بوده ولی اکنون کشاورزی استان به سمت مکانیزه شدن حرکت کرده و می توان این ادعا را داشت که در بخش کشاورزی استان انقلاب شده است.

آمار موجود نشان می‌دهد سرجمع تولیدات این استان قبل از انقلاب تنها 10 تن بوده که اکنون سالیانه حدود یک میلیون تن محصول کشاورزی در استان کهگیلویه و بویراحمد تولید و روانه بازارهای مصرف می‌شود، این استان 270 هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که 160 هزار هکتار آن زراعی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: با آغاز انقلاب اسلامی روند محرومیت‌ زدایی‌ها در عرصه‌های مختلف آغاز شد که پیشرفت‌ها در عرصه کشاورزی بسیار چشمگیر و حائز اهمیت است.

سید علی معتمدی‌ پور اظهار کرد: تعداد ادوات کشاورزی استان در قبل از انقلاب 910 مورد بوده که اکنون به 16هزار و 900 مورد رسیده و ضریب مکانیزاسیون در استان قبل از انقلاب کمتر از 0.1 اسب بخار در هکتار بوده و اکنون به 1.72 درصد رسیده است.

وی تصریح کرد: قبل از انقلاب سطح زیر کشت باغات تجمعی 2 هزار و 630 (هکتار) بوده که پس از انقلاب به 41 هزار هکتار رسیده است به گونه ای که رشد 16 برابری نسبت به قبل داشته و برای 15 هزار نفر شغل ایجاد کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: قبل از انقلاب ایجاد واحدهای گلخانه ای صفر (هکتار) بوده که پس از انقلاب به 45 هکتار رسیده و اکنون در دولت سیزدهم 136 هکتار زیرساخت گلخانه ای در استان ایجاد شده است.

معتمدی‌ پور تاکید کرد: سطح زیر کشت گیاهان دارویی و سطح زیر کشت اراضی شیبدار نیز قبل از انقلاب صفر بوده است اما اکنون به ترتیب 710 هکتار و 10 هزار و 890 هکتار رسیده اند که جهشی تصاعدی داشته است.

استان کهگیلویه و بویراحمد معروف به سرزمین رودخانه‌های خروشان با وجود تولید 10 درصد از روان آب‌های کشور ،57 رودخانه به طول یک‌هزار و 400 کیلومتر و11 هزار کیلومتر آب راه‌، دارای ظرفیت های خوبی در حوزه منابع آبی است و بشار، مارون و زهره از مهمترین رودخانه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد هستند.

کشاورزی ,

صنعت شیلات یکی از مهم ترین زیربخش های اقتصادی در تامین امنیت غذایی، محرومیت زدایی، تجارت، ایجاد اشتغال و کارآفرینی در جهان به حساب می آید که شناخت کافی از اقتصاد شیلات و آموزش و ترویج آن نقش اساسی در سلامت جامعه و توانمندسازی صادرات کشور ایفا خواهد کرد.

هیچ مزرعه پرورش ماهی در استان پیش از انقلاب وجود نداشته اما اکنون 270 مزرعه پرورش ماهی وجود دارد و برای 2 هزار و 600 نفر در استان اشتغالزایی کرده است.

همچنین تولید ماهی صفر بوده و حالا به 20 هزار تن و تولیدو تکثیر بچه ماهی به 20میلیون قطعه رسیده است و این استان با تولید حدود 20 هزار تن تولید آبزیان رتبه سوم کشور در تولید آبزیان سردآبی را داراست.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: ایجاد شهرک های آبزی پروری کار فوق العاده مهم است یعنی مثل گلخانه ها رسانی متمرکز کم هزینه تر است و هزینه سرمایه گذار پایین تر می‌آید.

سید علی احمدزاده افزود: بهتر است به جای پراکندگی به سمت شهرک های آبزیان شیلات سوق داده شود و در منطقه مارون و زهره ایجاد شود.

وی تصریح کرد: هدفگذاری شود تا چندین شهرک ایجاد شود تا بازدهی بالاتر رود و استقبال بیشتری خواهد داشت و در شرایط خرید، فروش و بازاریابی تاثیر گذار خواهد بود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: با توجه به شعار راهبردی امسال نیز با ایجاد شهرک های آبزی پروری شاهد تولید و اشتغال در مناطق مختلف به ویژه روستاها و مناطق دورافتاده خواهیم بود.

کشاورزی ,

خودکفایی استان در امور دام

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تولید گوشت قرمز نیمه صنعتی و صنعتی قبل از انقلاب تنها 70 تن (ظرفیت) بوده که به 8 هزار و 250 تن رسیده است به این معنا که رشد 117 برابری نسبت به قبل داشته و برای پنج هزار و 400 نفر شغل ایجاد شده است.

معتمدی پور عنوان کرد: ظرفیت تولید گوشت مرغ صنعتی 238 تن بوده که اکنون به 25 هزار و 788 تن رسیده است و رشد 108 برابری نسبت به قبل را نشان می دهد که برای 814 نفر اشتغال ایجاد شده است.

وی ادامه داد: قبل از انقلاب تولید تخم مرغ صنعتی صفر بوده که اکنون به سه هزار و 668 تن رسیده و تولیدشیر صنعتی و نیمه صنعتی سه هزار و 500 تن بوده که به 65 هزار تن رسیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: تولید گوشت قرمز صنعتی و نیمه صنعتی 70 تن تولید داشته که به چهار هزار تن رسیده و رشد 57 برابری نسبت به قبل داشته است و برای پنج هزار و 400 نفر شغل ایجاد کرده است.

معتمدی پور تاکید کرد: تعدادمرغداری های صنعتی گوشتی یک (واحد) بوده که به 149 واحد رسیده و هیچ واحد مرغداری صنعتی تخم گذار وجود نداشته اما اکنون به پنج مورد رسیده است.

وی اضافه کرد: تعداد گاوداریهای صنعتی تنها سه واحد بوده که به 103 واحد رسیده است و رشد 51 برابری نسبت به قبل داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: تعداد پرواربندی بره صنعتی 2 واحد بوده که به 125 واحد رسیده و هیچ واحد ماکیان (بوقلمون،کبک،بلدرچین) نبوده اما اکنون 17 مورد وجود دارد.

معتمدی پور بیان کرد: میزان تولید عسل قبل از انقلاب در استان تنها 60 تن بوده و اکنون به یک هزار و 659 تن رسیده است.

کشاورزی ,

انقلاب در توسعه زراعت 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: قبل از انقلاب سطح زیر کشت اراضی زراعی دیم استان تنها هشت هزار و 500 (هکتار) بوده اما اکنون به 82 هزار و 29 هکتار رسیده و سطح زیر کشت اراضی زراعی آبی چهار هزار و 610 (هکتار) بوده که 43 هزار و 304 هکتار رسیده است.

وی افزود: تولید بذور اصلاح شده، خرید تضمینی گندم و توزیع کود شیمیایی هر سه مورد صفر بوده اند اما اکنون به ترتیب به 9706.51 تن، 37000 تن و 19000 تن رسیده اند.

معتمدی پور تصریح کرد: همچنین تعداد سیلو قبل از انقلاب یک مورد بوده اکنون به پنج مورد در استان رسیده است.

مهم‌ترین شاخص های توسعه ای در آب و خاک

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: تامین آب اراضی دیم(بخش عمومی) استان قبل از انقلاب صفر بوده که اکنون به 11 هزار هکتار رسیده و پنج هزار و 500 نفر شغل ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: اجرای سیستم های نوین آبیاری نیز قبل از انقلاب در استان صفر بوده اما به 37 هزار هکتار رسیده و 6 هزار و 380 شغل ایجاد کرده است.

معتمدی‌پور عنوان کرد: قبل از انقلاب تامین آب اراضی دیم توسط تسهیلات ،پمپاژه های کوچک،احداث و تجهیز چاه خط انتقال و کانال 110 ( هکتار ) بوده و حالا به 15 هزار هکتار رسیده و 136 برابر نسبت به قبل افزایش داشته و هفت هزار و 500 نفر شغل ایجاد کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: قبل از انقلاب در زمینه احداث کانال های کشاورزی و شبکه آبیاری 12 کیلومتر کار شده بود اما اکنون به 740 کیلومتر رسیده و رشد 62 برابری را نشان می دهد که برای هفت هزار نفر شغل ایجاد کرده است.

وی افزود: احداث جاده‌های دسترسی به مزارع کشاورزی 10 کیلومتر بوده که به 410 کیلومتر رسیده و تجهیز و نوسازی اراضی ملی و سنتی صفر بوده که به چهار هزار و 300 هکتار رسیده است.

معتمدی پور بیان کرد: تعداد شبکه آبیاری زهکشی در دست بهره برداری، تعداد شبکه آبیاری زهکشی در دست اجرا، تعداد سد های در دست اجرا و تعداد سد های در دست بهره برداری قبل از انقلاب صفر بوده اند در حالی که بعد از انقلاب به ترتیب به 13، 6، 2 و یک مورد رسیده اند.

جهش قابل ملاحظه توسعه طرح‌های کشاورزی استان در دولت سیزدهم

سفر پر خیر و برکت نخست آیت الله ابراهیم رئیسی به کهگیلویه و بویراحمد در مهر ماه سال گذشته 217 مصوبه در پی داشت که در این میان هفت مصوبه مهم آن سهم سازمان جهاد کشاورزی استان بود که به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از سال گذشته تاکنون روند اجرایی خوبی را سپری می کنند.

معتمدی پور اجرای سد خاکی ایلی آباد بهمئی، تامین آب اراضی دشت بن لنده، سد خاکی کوهبرد کهگیلویه، ایستگاه پمپاژ سمرون و احمدغریب دنا، ایجاد زیرساخت های شهرک های کشاورزی را از جمله طرح های مهم مصوب سفر رئیس جمهور به استان کهگیلویه و بویراحمد برشمرد.

وی افزود: همچنین 2 مصوبه دیگر شامل اختصاص مبلغ 50 میلیارد تومان تسهیلات یارانه ای برای 40 واحد مرغداری و اختصاص 35 میلیارد تومان برای توسعه باغات در اراضی شیب دار از دیگر طرح های مصوب سفر بوده‌اند.

کشاورزی ,

معتمدی‌پور تصریح کرد: این هفت مصوبه از محل منابع توازن، کمتر توسعه یافته، بند ب تبصره پنج، تامین اعتبار شده اند و تاکنون برای پنج مصوبه سفر شامل سد خاکی ایلی آباد بهمئی، تامین آب اراضی دشت بن لنده، سد خاکی کوهبرد کهگیلویه، ایستگاه پمپاژ سمرون و احمدغریب دنا، ایجاد زیرساخت های شهرک های کشاورزی تامین اعتبار صورت گرفته است.

معتمدی پور عنوان کرد: کل مبلغ اختصاص یافته 134 میلیارد تومان بوده است که از این میزان 61 میلیارد تومان به پنج طرح مذکور تخصیص یافته است.

وی ابراز کرد: برای سد خاکی ایلی آباد بهمئی 36 میلیارد تومان، تامین آب اراضی دشت بن لنده 20 میلیارد تومان، سد خاکی کوهبرد کهگیلویه 47 میلیارد تومان، ایستگاه پمپاژ سمرون و احمدغریب دنا 6 میلیارد تومان و برای ایجاد زیرساخت های شهرک های کشاورزی 25 میلیارد تومان در سفر نخست رئیس جمهور به استان تصویب شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: درصد پیشرفت فیزیکی طرح ها به ترتیب اجرای سد خاکی ایلی آباد بهمئی 66 درصد، تامین آب اراضی دشت بن لنده 64 درصد، سد خاکی کوهبرد کهگیلویه 63 درصد، ایستگاه پمپاژ سمرون و احمدغریب دنا 87 درصد و ایجاد زیرساخت های شهرک های کشاورزی 72 درصد است.

معتمدی پور افزود: البته هنوز در خصوص اختصاص مبلغ 50 میلیارد تومان تسهیلات یارانه ای برای 40 واحد مرغداری از طریق بانک کشاورزی در سال 1400 و اختصاص 35 میلیارد تومان برای توسعه باغات در اراضی شیب دار کاری صورت نگرفته و این 2 مصوبه اجرایی نشده‌اند.

کشاورزی ,

وی تاکید کرد: همچنین علاوه بر هفت مصوبه در سفر نخست رئیس جمهور تعداد 25 مصوبه در متمم سفر با اعتبار 900 میلیارد تومان در بخش های آب، خاک، شیلات، دام، دامپزشکی، منابع طبیعی، امور اراضی امور عشایر استان و غیره دیده شد که هنوز اعتبارات آن ابلاغ نشده است.

در حال حاضر نیز کشور در یک جنگ نابرابر اقتصادی قرار دارد و حوزه جهاد کشاورزی برای تامین نیاز مردم به عنوان یک مولفه مهم در وسط میدان حضور دارد.

در حوزه تولید و کشاورزی باید با بصیرت دینی کار کرد و جهاد کشاورزی همان‌گونه که در دوران جنگ و جهاد خدمت بی‌منت به مردم داشت امروز نیز در جنگ اقتصادی و بخش تولید با کار و تلاش بی‌وقفه و شبانه‌روزی در خدمت بی منت به مردم گام برمی‌ دارد.

شروع عملیات احداث سه زنجیره کامل تولید گوشت مرغ و گوشت قرمز، حذف تعرفه صادرات گوجه‌فرنگی، ایجاد 136 هکتار زیرساخت گلخانه‌ای، شروع چندین مجتمع تولیدی بزرگ در حوزه دام و آبزیان و تکمیل پنج پروژه بزرگ در حوزه دام و آبزیان و تکمیل پنج پروژه بزرگ آبی نوید تحول زیرساختی در بخش کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد می‌دهد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: افزون بر یکهزار میلیارد تومان برای بیش از 200 پروژه در دست اجرای جهاد کشاورزی استان تعریف شده که این حجم از پروژه و اعتبار بی سابقه بوده است.

احمدزاده افزود: نگرش دولت کنونی مثبت و حمایتی است و توجه خاصی به استان های محروم ازجمله کهگیلویه و بویراحمد دارد که در این باره رئیس جمهور تاکید ویژه ای برای حمایت از استان داشته و به وزرای مختلف هم اعلام کرده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1019741